Magyarországgal ért egyet és ellenzi az orosz gázembargót a német EON vezérigazgatója

2022. április 20. 11:06

Az orosz földgázzal szembeni embargó ellen emelt szót a német EON energetikai konszern vezérigazgatója, Leonhard Birnbaum a Handelsblatt keddi számában megjelent interjúban.

2022. április 20. 11:06
null

Nemcsak Németországot sújtaná súlyosan ez a lépés, hanem Európának is hatalmas problémát jelentene” – mondta Birnbaum. Az EON vezérigazgatója helytelennek tartja azt a megközelítést, hogy csak Németország szempontjából vizsgálják a gázembargó lehetséges hatásait.

Számos tanulmány, amely a földgázbojkott lehetséges következményeivel foglalkozik, csak Németországra összpontosít, emeli ki a Handelsblattban megjelent interjú. „Szlovákia teljes mértékben az orosz gáztól függ, és olyan országok, mint Csehország vagy Ausztria, ma már földgázszükséglete nagy részét Oroszországból fedezi” – fogalmaz az EON vezérigazgatója, hozzátéve, hogy a kérdést ezért nem lenne szabad csakis nemzeti szinten vizsgálni. „Elvégre európai földgázhiányról van szó, és ezért lenne szükség európai szinten összehangolt vészhelyzeti tervekre is”.

Sok más uniós ország földgázszükségletének fedezésében is jelentős arányt képvisel az orosz import – fogalmazott Birnbaum. „Ha azt gondoljuk, hogy úgy tudjuk biztosítani a német ellátást, hogy nem gondoskodunk együtt a többi államról is, az szétszakítja az EU-t. Nem szabad ezt nemzeti ügyként kezelnünk” – figyelmeztetett.

Birnbaum emellett a gázár nagymértékű emelkedésének a veszélyére is felhívta a figyelmet. Egyrészt már a vezetékes gázról a cseppfolyós földgázra (LNG) történő átállás is megemeli a gázárakat, ráadásul még a szénalapú villamosenergia is drágul a széndioxid-felár miatt. Már most is jóval magasabbak az árak, amelyet az EON kénytelen áthárítani az ügyfeleire – mondta. Birnbaum támogatását fejezte ki a német kormánynak az embargó elutasítása mellett, „helyesnek és felelősségteljesnek" nevezve azt.  

Szerinte Németország három éven belül függetlenedhet az orosz energiától: „Ha gyorsabbak leszünk, az jó, de biztosan nem három hónapról van szó” – fogalmazott.

A német EON vezére nincs egyedül álláspontjával, hiszen a magyar kormány sem támogatja az ideológiai alapú, gazdasági válsághoz vezető energetikai szankciós háborút. A minap pedig Pletser Tamás olaj- és gázipari elemző írt cikket arról, hogy szerinte Európa az orosz olaj és főleg az orosz földgáz nélkül 2023-ban mély recesszióba süllyedhet.

(MTI, Makronóm)

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pumuklik
2022. október 25. 20:05
Azért a németeknél sem mindenki megvehető és hülye! ...
pipa89
2022. október 18. 19:31
Ez egy politikai küzdelem az USA és Németország között. Gondoljunk G. Friedmanre, aki 2015-ben megmondta, hogy háború lesz Európában, csak ők még azt nem tudják, hogy a németek hogyan fognak reagálni erre, mert ők le akarják választani az orosz energiát a német gazdaságról, de hogy mit fognak reagálni a németek az kérdés. Eddig húzták a szankciókat, de a végén beálltak a sorba Ursula mögé, ami elég aggasztó! Lépésről lépésre visznek bele minket a jenkik a háború kiszélesítésébe. MÉG MINDIG NEM TISZTA SZÁMOMRA, HOGY MI A FÉSZKES FENÉVEL TARTJÁK A KEZÜKBEN A NÉMETEKET??? Jó lenne tudni, hogy mire készüljünk, mégis mekkora kiszolgáltatottságnak nézünk elébe?
Nyúggger
2022. október 05. 16:13
Az amerikaiak 70 éve rinyálnak, hogy Európa költsön többet, ( legalább a NATO szerződés szerinti GDP 2% - ot fegyverkezésre) falusi szökőkút meg díszburkolat helyett. Európa teljesen kiszolgáltatott az USA védernyőnek. De Gaule forog a sírjában.
Dezsőke
2022. október 03. 14:37
a németek szerintem normálisan állnak a dolgokhoz, van saját véleményük - ez már valami
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!