Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Alaptörvényszerű a kormány népszavazási kezdeményezése

2016. február 24. 17:09

Ráadásul éppen, hogy az Unió tervezett döntései ütköznek a magyar Alaptörvénybe, ezáltal sértik Magyarország szuverenitását.

2016. február 24. 17:09
Alapjogokért Központ
Alapjogokért Központ
Facebook

„Az uniós kényszer-betelepítés ügyében a kormány által kezdeményezett népszavazásra javasolt kérdés az Alapjogokért Központ szerint megfelel a hatályos alkotmányos és törvényi előírásoknak, azaz azt a Nemzeti Választási Bizottság előreláthatóan hitelesíteni fogja. Maga a téma ugyanis az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozónak minősül, tekintettel arra, hogy sem hazai, sem uniós előírás nem zárja ki a magyar törvényhozás vonatkozó jogalkotási kompetenciáját. Ráadásul éppen, hogy az Unió tervezett döntései ütköznek a magyar Alaptörvénybe, ezáltal sértik Magyarország szuverenitását.

A kérdés ugyanakkor nem minősül tiltott tárgykörnek sem. Az Alaptörvény – a korábbi, ideiglenes Alkotmánnyal megegyezően – ugyanis azt írja elő, hogy »nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről« nem lehet népszavazást tartani. Az uniós jog azonban az Alkotmánybíróság következetes joggyakorlata alapján nem minősül nemzetközi jognak, hanem egy önálló és speciális jogterület – ezáltal azzal összefüggésben kiírható népszavazás. Az alkotmányos kötöttségeken túlmenően azt is fontos kiemelni, hogy a kérdés megfelelőnek látszik a népszavazási törvény szempontjából is, hiszen megfelel úgy a választópolgári, mint a jogalkotói egyértelműség követelményének. Azaz arra egyértelműen lehet válaszolni és az Országgyűlés is vélelmezhetően el tudja majd dönteni, hogy terheli-e jogalkotási kötelezettség, és ha igen, milyen jogalkotásra köteles.”

 

Játsszon és nyerjen páros belépőt!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kamasuka
2016. december 05. 15:33
Meg a Dzsobbikcsicska Lalymédia! http://valasz.hu/itthon/nepszavazas-megis-megeloztek-a-fideszt-117474
Zokni
2016. március 31. 19:53
"Az Európai Unióból való kilépésről is lehet népszavazást tartani." - írja. Igen. Csak még korai. Jár onnan még néhány ezer milliárd, és mi magyarok meg amúgy is szeretünk jó sokat lopni. Ráadásul annak tíz százalékára a mi Drága Vezérünk és társai már különböző üzleti kötelezettségeket vállaltak.
Zokni
2016. március 03. 09:12
"...Az uniós jog azonban az Alkotmánybíróság következetes joggyakorlata alapján nem minősül nemzetközi jognak, hanem egy önálló és speciális jogterület..." - idézi. Ugyebár ez egy "ex katedra" kijelentés, illetve az alantas szándékokat ismerve inkább "ex béka segge".
Zokni
2016. március 03. 09:11
"...az EU egyre mélyebben nyúl bele az országok belügyeibe," - írja. Ön egy kicsit rosszul van tájékoztatva. Állandóan bele kell nyúlnia a "tagországok belügyeibe"! Az EU nem egyszerűen egy olyan szervezet, mely a meglévő, és adottságként örökölt azonos ÉRDEKEKET egyezteti össze, és érvényesíti azokat külső féllel szemben. Erre való a NATO, és mondjuk még az ENSZ is, meg a kereskedelmi egyezmények stb. Az új (!) EU-ba való belépéssel közös, elvi ÉRTÉKEKET (elveket) fogadtak el a már ott lévők, és az újak is. Eme értékek kibontakoztatásához, egységesítéséhez új intézményrendszert építettek ki, mellyel minden nap a tagországok "belügyeibe avatkoznak bele". Mert ez a cél! Azt AKARJUK pl., hogy egészséges életmód alakuljon ki minden tagnál, ezért egységesítik azokat a szabályokat, melyek az ezeket veszélyeztető tendenciákat kiszűrik. És AZT AKARJUK, hogy az ide betelepedni szándékozó embereket egyformán ítéljük meg, az indokaik, és az Unió lehetőségei figyelembe vételével. Ezért a külső határokat egységes szigorral zárják, belsőket meg egységesen nyitva tartják. És egységesen kezelik a menekültek dolgát is. Ez a "belügyekbe beavatkozás" duma nagyon ótvaros akkor, ha az egységes fejlesztési pénzekkel nagy kegyesen "hagyjuk" a lemaradásunkat enyhíteni, de ha egy párt BELPOLITIKAI érdeke úgy kívánja, akkor köszönjük szépen, és beavatkozásnak minősítjük az általunk is elfogadott elvekre épülő döntéseket. EZ a helyzet alakult ki. Ezért mondom másutt, ahol jól "lepontoztak", hogy végeredményben LOPJUK a pénzüket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!