Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Jogalkotói lépést vár a bírói egyesület vezetője

2012. július 16. 19:12

Jogalkotói lépést vár a bírák nyugdíjazásának jelenlegi szabályait megsemmisítő alkotmánybírósági döntés után Makai Lajos, a Magyar Bírói Egyesület elnöke. Az érdekvédelmi szervezet felméri a tagság véleményét, és ezután alakítja ki állásfoglalását.

2012. július 16. 19:12

Jogalkotói lépést vár a bírák nyugdíjazásának jelenlegi szabályait megsemmisítő alkotmánybírósági döntés után Makai Lajos, a Magyar Bírói Egyesület elnöke. Az érdekvédelmi szervezet vezetője – aki a Pécsi Ítélőtábla elnöke is – hétfőn az MTI érdeklődésére elmondta: az egyesület foglalkozik majd az Alkotmánybíróság (Ab) döntése nyomán kialakult helyezettel, felméri a tagság véleményét, és ezután alakítja ki állásfoglalását.

Az elnök emlékeztetett arra, hogy tavaly áprilisban a megyei és táblaelnökökkel együtt az egyesület is jelezte tiltakozását a bírák nyugdíjszabályainak változása miatt, tavaly májusban pedig a kormánypárti képviselőkkel folytatott konzultáción azt szorgalmazták, hogy 65 év legyen a korhatár, amely Makai Lajos szerint a bírák többsége számára is elfogadható lenne. „Mi időben szóltunk, hogy nem jó ez a szabályozás, de nem volt kellő befolyásunk az események menetére” – tette hozzá.

Az elnök szerint az egyesület feladata a jelenlegi helyzetben az lehet, hogy a jogalkotónál felvesse a megsemmisített nyugdíjszabályok helyett új, alkotmányos, a bírák számára is méltányos rendelkezések megalkotását. Arra a kérdésre, hogy lát-e lehetőséget az egyesület részéről a bírák egyéni jogérvényesítésének, például munkaügyi bírósághoz fordulásának támogatására, Makai Lajos úgy válaszolt: a közös fellépésre nem sok esélyt lát, feltehetően a bírák egyénileg intézik majd ezeket az ügyeket, már csak azért is, mert esetenként, egyénenként eltérő követelésekről lehet szó. A munkaügyi vagy polgári bíróságokhoz intézett beadványokban felmerülhet a visszahelyezés, az elmaradt jövedelem vagy akár különböző jogcímeken a kártérítés is.

Az Ab-határozat lélektani hatásairól szólva az elnök úgy fogalmazott: nehéz megjósolni a következményeket. Azoknak a kollégáknak, akik sérelemként élték meg nyugdíjazásukat, elégtételt jelenhet a döntés, ugyanakkor azzal is számolni kell, hogy a már megnyugodni látszó szenvedélyek újra felkorbácsolódnak.

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bogo
2012. július 17. 09:09
Senki ne legyen kiváltságos a nyugdíjkorhatárral kapcsolatban! Miért pont a bírák "nyöszögnek" -vannak fiatal jólkiképzett jogászok, akik a bírói teendöket sokkal jobban el tudják látni,mint túlkorosodott bírók! Az öregek képesítése is kissé elavult.. minden öregé -sajátmagamat is beleértve! Eljön a nyugdíjkorhatár -nyugdíjba! - helyet a fiatal tehetségeknek!
bini
2012. július 16. 19:28
Én nem lennék büszke az AB indoklásában felsoroltakkal, ha biró lennék, mivel azt a csökkenő tekintélyt is elvesztik a felsőbirosági és kuria birái ami eddig megvolt. Emberileg és morálisan rosszúl vizsgáztak főleg az itéleik nyomán, s ez az ítélet ezen nem segitett.
várúr
2012. július 16. 19:28
Végre egyszer pereskedniük kell a bíráknak is. No de nyugi: ügyüket saját kollégáik bírálják el.
kjkj945
2012. július 16. 19:20
A 65 év folyamatosan kerül bevezetésre. Ha igaz ez a birókra is vonatkozik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!