Spéder-bizalmas cége is részt szerzett a Posta pénzszállító vállalkozásában

2016. május 15. 08:04

Spéder Zoltán bankár-nagyvállalkozó és Index-tulajdonos egyik bizalmasának cége is részesedést szerzett a Magyar Posta pénzszállító cégében – szúrta ki a Mandiner. A tranzakciót nem kötötték a nyilvánosság orrára, de Lázár János és a Magyar Posta tovább titkolóznak a pénzszállítással, pénzfeldolgozással foglakozó, országos lefedettségű MPT Security Zrt. magánosításának áráról is.

2016. május 15. 08:04
Stumpf András

Spéder Zoltán bankár-nagyvállalkozó és Index-tulajdonos egyik bizalmasának cége is részesedést szerzett a Magyar Posta pénzszállító cégében – szúrta ki a Mandiner a legfrissebb cégadatokban. Az MPT Security Zrt.-ben, amelyet a tavalyi magánosítás után már csak felerészben tulajdonol (vagyonkezelőjén keresztül) a Magyar Posta, egyetlen törzsrészvény cserélt csak gazdát, ám annak birtoklása páratlan hatalmat biztosít a vevő SD-PRO Invest Zrt. számára.

Blokkoló hét tízezrelék

Az MPT alapszabályának értelmében például az egyetlen részvényt birtokló SD-PRO határozatképtelenné teheti a társaság közgyűlését, s ami még keményebb: az alapszabály nem csak a szokásos elővételi jogot biztosítja a részvényeseknek, de mindegyikük írásbeli hozzájárulása is szükséges ahhoz, hogy harmadik személynek részvényt adjanak el. Magyarán: a Posta csak a most az MPT hét tízezrelékét (!) megszerző cég engedélyével értékesíthet bármennyit saját, ötven százalékos tulajdonrészéből. (Nagy kérdés, ezek után mennyit is érnek az ilyen részvények a valóságban.)

Az új szereplővel semmiképp nem oldódik meg az a gond sem, amely elsőre is gyanússá tette az MPT-magánosítást. A döntésekhez ugyanis egyszerű többség kell, ám minthogy ez senkinek nincs meg, valójában együttdöntés szükséges. A Spéder-féle FHB Invest Zrt. (amely így már csak 9,93 százalékban tulajdonos) az SD-PRO Invest Zrt.-nek adott el egy részvényt. Utóbbi cégről nem nehéz belátni, hogy kötődik a nagyvállalkozóhoz, vezetője ugyanis az a Mártonné Uhrin Enikő, aki 2010 óta az FHB felügyelőbizottságának tagja, de a BIF Zrt. igazgatótanácsában is együtt ül Spéderrel.

A Spéder-befolyás tehát nem csökken az MPT-ben, sőt. Változatlan az alaphelyzet: hiába maradt a Posta a legnagyobb tulajdonos, nincs már döntő befolyása például az MPT árképzésére sem. Nem határozhatja meg, mennyiért végzi neki a szolgálatatást a saját résztulajdonában álló vállalkozás: ez pedig azért is problémás, mert az MPT az egyetlen olyan pénzszállító és pénzfeldolgozó a piacon, amely képes kiszolgálni a Postát. (Ami nem csoda, mivel éppen erre hozták létre a kétezres évek elején.)

A Posta ráadásul még a vezérigazgató személyét sem jelölheti az MPT-ben: ezt a jogot a 40 százalékot birtokló, szintén Spéder-érdekeltség Takarékbank kapta meg az alapszabály szerint.

Hogy pontosan mi volt a cél az SD-PRO-tranzakcióval, egyelőre nem világos, az azonban egészen biztos, hogy az ügyletet nem óhajtották a nyilvánosság orrára kötni. Az MPT február 25-i alapszabály-módosításába nem írták bele az új részvényest, inkább a részvényeseket felsoroló 7. pontot módosították „A Társaság részvényesei”-ről, „A Társaság első részvényesei”-re. (A Mandiner az aznapi közgyűlés tagnévsorában bukkant az SD-PRO Zrt.-re.)

A titkolózás mindenesetre egyáltalán nem új keletű a cég privatizációjával kapcsolatban. 

Titkok titkok hátán

A korábban még JNT Security Kft. néven működő, azóta Zrt.-vé alakított és nevet cserélt postai pénzszállító furcsa magánosításának ügyét elsőként a Magyar Nemzet dobta be a köztudatba, majd két hete a Mandiner szembesítette először Lázár Jánost az adásvétel körülményeivel. A 47. kormányinfón tettük fel a kérdést a miniszternek, hogy a Spéder-érdekeltségek mennyit fizettek a részvényekért (a Takarékbank 40 százalékos tulajdonrészt, míg az ugyancsak Spéder érdekeltségbe tartozó FHB 10 százalékos tulajdonrészt szerzett a pénzszállító cégben tavaly). Akkor nem kaptunk választ, de Lázár ígéretet tett, hogy betekinthetünk a tranzakció dokumentumaiba - a Posta központjában, személyesen. 

Egy héttel később, a 48. kormányinfón a PestiSrácok.hu kérdezett az ügyre - Lázár akkor azzal védekezett, hogy a Posta egy hete nem éri el a Mandiner munkatársát. A minisztert valaki rosszul tájékoztathatta, megkeresés a Posta részéről ugyanis hozzánk nem érkezett. A Mandiner azonban e hét hétfőn megkereste a Postát: jövő hét végére kaptunk időpontot. 

Az e heti, 49. kormányinfón Lázár egyrészt már barátjaként emlegette Spédert, s kis háttéranyaggal is készült a témára. A PestiSrácok.hu által pénteken ismertetett dokumentum ugyanakkor lényegében csak a titkolózást erősíti meg. „A tranzakció ára üzleti titoknak minősül, ezért annak közzététele nem lehetséges.”  

Nagy kérdés persze, mi indokolja a hallgatást egy köztulajdonban lévő cég magánosításának ára esetében – a Mandiner szerint egyszerű közérdekű adatról van szó. Ha a kancelláriaminiszter egyetért ezzel, nyugodtan megmondhatta volna az árat a széles nyilvánosság előtt, ha nem ért egyet, akkor pedig portálunk Postára invitálása érthetetlen - nem a magunk szórakoztatására szeretnénk megtudni az összeget, hanem nyilvánvalóan azért, hogy közöljük azt.

Ha volt fejlesztés, miből volt? 

A PestiSrácok.hu által pénteken ismertetett, csütörtökön Lázár által is idézett háttérdokumentumból az árra vonatkozóan egyébiránt mindössze annyi derül ki, hogy „Az értékesített részesedések vételára független tanácsadó által készített cégértékelésen alapult. A Big4 könyvvizsgáló és tanácsadó cégek egyike végzett a posta megbízásából cégértékelést, az ebben meghatározott középérték felett történt az JNT 50 százalékának értékesítése”

A dokumentum ugyanakkor tartalmazza, hogy az MPT már nem csak az évente sok milliárdos árbevételt generáló postai értéklogisztikát, hanem a takarék szektor ugyancsak milliárdos üzletet jelentő megrendeléseit is ellátja.

„Az MPT egy jelentős piaci szegmensben, a takarék szektorban piacot is vásárolt. A korábbi 1100 postai és egyéb piaci (Szerencsejáték Zrt., MÁV Start Zrt., Budapesti Közlekedési Központ Zrt.) szállítási ponton túl további 1700 új szállítási pontot lát el, összesen tehát 2800 ponton nyújt szolgáltatást. Ez annak köszönhető, hogy a takarékszövetkezeti integrációban résztvevő fiókhálózat értékszállítási és értékfeldolgozási feladatait is ellátja. A takarékszövetkezeti szektorral történő megállapodás azt jelenti, hogy az MPT Security Zrt. szolgálja ki az ország legnagyobb pénzügyi hálózatát.” – idézi a dokumentumot a PestiSrácok.hu.

1100 pont helyett 2800-at kiszolgálni - ehhez minden valószínűség szerint szükség volt fejlesztésekre, s Lázár is ezzel magyarázta korábban a Mandinernek, miért kellett eladni a vállalatot. Hogy valóban történt-e fejlesztés, s ha igen, honnan volt rá fedezet, az azonban továbbra is kérdés. 

Ezekre a kérdésekre is megpróbál majd választ kapni a Mandiner a postai iratbetekintés során, ahogy az MPT Zrt. magánosításának további nehezen érthető részleteit is igyekszünk felderíteni.

Összesen 140 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mindjárt
2016. május 16. 07:27
ORBÁN CSALÁD VAGYONA! http://www.serfozoistvan.hu/szemtolszembe/orban-vagyona/ Orbán épp csak azóta lop, amióta lehetősége van rá: 1993 óta. Az Orbán család ingatlangyarapodásáról kulcsfigurája a felesége. A kormányfőt ő egy olyan vállalkozónak tekinti, akinek nincs cége, „a politika maga a vállalkozása. Lévai Anikó pedig ennek a politikai vállalkozásnak a gyümölcsszedő asszonya”. „Volt egyszer egy farmeres srác, most meg van egy dandy család… Ma már egyértelmű, hogy Orbán újfeudalizmust épít és saját dinasztiát, nem négy, nem nyolc évre, hanem hetedíziglen.” Lévai Anikó 2010-es vagyonnyilatkozata ismert csupán, abban 38 ingatlan szerepel. (Noha a törvény szerint a házastársnak is évente be kell nyújtania a nyilatkozatát, ez nem nyilvános: csak a Mentelmi és Összeférhetetlenségi Bizottság tagjai tekinthetnek bele, de ők is csak hivatalos vizsgálati eljárás során.) A 2010-es adatok szerint a Lévai Anikó tulajdonát képező 38 ingatlanból áll.. Az Orbán-család az első miniszterelnökség idején ment át először igen látványos vagyongyarapodáson. A szűkebb család két fő ingatlanadatát nézve: 1. az 1998-ban már birtokolt 5,5 hektárnyi földterület négy év múltán a tizenegy és félszeresére: 63 hektárra növekedett; 2. a tulajdonukat képező (1994-ben 563 ezer forintért vett) belvárosi lakás helyett kertes sváb-hegyi villát vásároltak 2002-ben (75 millióért), majd azonnal hozzáláttak (több tízmilliós) átépítéséhez is. A miniszterelnök apjának többségi tulajdonában lévő bányacég, a Dolomit Kft. saját vagyona meghétszereződött (98-ról 666 millióra nőtt); a másik vállalkozás, a kizárólagosan birtokolt Gánt-Kő Kft. nyeresége ugyanekkor a tízszeresére emelkedett (16 millióról 167-re). Tehát Orbán a kormányzati hatalmat használta föl a családi vagyongyarapításra –, azt leglátványosabban a Tokaj hegyaljai szőlővállalkozás (Szárhegy Dűlő – Sárazsadány – Tokajhegyalja Kft.) története igazolja, ahol a miniszterelnök és üzlettársai csak vissza nem térítendő állami szőlőtelepítési támogatásból mintegy 64,5 millió Ft-ot nyertek el. A második miniszterelnökség nagy projektje a felcsúti focibirodalom felépítése – ugyancsak közvetett (adóból leírható adomány) vagy közvetlen állami pénzekből. A tulajdoni viszonyok átláthatatlanok, Orbán 50 évre ingyen használatba adott földjein épült föl számos objektum. De 50 év lejárata után, az övé az egész Stadion és az akadémia!!! Stróman-gyanús személyek Orbán körül. A miniszterelnök közvetlen környezetében legalább 3 olyan ember (család) van, akik mesés vagyongyarapodáson mentek keresztül az elmúlt években: Mészáros Lőrinc, a Flier-család és Garancsi István. Mészáros a földbérleti pályázat második legnagyobb nyertese az egész országban. A kormányfő megyéjében – osztották ki a legtöbb földet 5 350 hektár, illetve 121 588 aranykorona értékben. Ez az országosan bérbe adott összterület 24,4%-a és a földérték 30,8%-a. Mészárosék nemcsak Fejérben a másodikak, hanem országosan is. Az Orbánnal szoros kapcsolatban álló két család (a Mészáros és a Flier) nyerte el az országban kiosztott földterület 8,8 százalékát, aranykoronában a 11,6 százalékát! A Mészárosék és a Flierék által elnyert földek több helyen érintkeznek Orbánné földjeivel, a légi felvételeken egy nagybirtok körvonalai sejlenek föl. Mészáros és alpolgármesterének családja nyerte el az ország 10 legnagyobb Auchan áruházának trafikjogát. Mészáros alvállalkozói (a Gere-testvérek) nyertek el további 10 frekventált dohányárusító helyet országszerte. Mészáros szerelőcége 2007-ben még veszteséges, 2009-ben már félmilliárd bevétele volt, 2010-ben 835 millió, 2011-ben több mint 2,2 milliárd, 2012-ben pedig 4,6 milliárd, ami a kormányváltás óta ötszörös növekedés. A tiszta nyereség 2010-ben ez még csak 250 millió, 2011-ben már meghaladta a 850 milliót, 2012-ben pedig az egy és negyed milliárdot (1,264) 2012-ben fele-fele arányban 800 milliós osztalékot vett ki M. és felesége, ám az utóbbi lemondott a maga részéről a férj javára. És ő? A mesés gyarapodás forrását busás állami és önkormányzati beruházások adják. Garancsi a Videoton FC elnöke, a Duna Takarék tulajdonosa. Utóbbi 600 milliós hitelt adott Orbán alapítványának – a Duna Takarékot a törvény egyedüliként mentesítette a takarékpénztárak államosítása alól. Garancsi egyik budai lakása szomszédos a Lévai Anikóéval. Az utóbbiban Orbán Ráchel lakott házassága előtt, Garancsiéban »bérlőként« Orbán Gáspár. Garancsi 2012 júliusában 75 százalékos tulajdonos lett Kékessy Dezső 2000 hektáron gazdálkodó tiszaigari agrárcégében. (Kékessy volt Orbánék üzlettársa Sárazsadányban, ő vette meg aranyáron a korábbi lakásukat, majd a tokaji szőleiket is.) Garancsi az egyik tulajdonosa annak az offshore cégnek, amelyik hatalmasat kaszált a gázüzleten: az Index szerint 55 milliárdos osztalékot vettek ki a cégből tavaly. Aki elhiszi, hogy mindez véletlen egybeesés, az ..orkvagyNos.. Összegezzük… Azt tudjuk, hogy Orbán 1998 és 2002 közt vette meg romániai kastélyát, több száz hektár földterülettel,egy nagy hotelt is elkezdtek akkor építeni, de mivel 2002-ben megbukott, az építkezést abbahagyták ..Budán is van egy hoteljuk, gyermekeinek egy lakást vettek Párizsban és Londonban. . Tokai hegy a szőlővel biztosan az ő tulajdona. Debrecenben is van házuk. A falusi gázszerelő bekerült 3 év alatt a leggazdagabb magyarok közé Orbán jóvoltából. Szívjóság ? Orbán is jó ingatlanos lesz, ha egyszer abbahagyja a politikát. A múltkor vett az V. kerületi önkormitól egy olyan lakást 560 000 ( ötszázhatvanezer) forintért, aminek a felújítására előtte 6-7 milliót költött az önkormi, majd néhány évre kiadta albérletbe egy amerikai nőnek havi 2000 dollárért, azután eladta az üzlettársa, bizonyos Kékessy Dezső vejének 63 000 000 ( hatvanhárom millió ) forintért. A mostani pecót is elég jól vette, valami 75 milláért, pedig szakemberek szerint még most is ér vagy 250 millát, így válság után. Haris-köz-i ingatlanokat bagóért megszerezték, amit 100-szoros áron adnak el valami csoda folytán. “Az Orbán-család vagyonát egyes közírók 500 milliárd forint körülire teszik, amihez hozzátartozik egy Pintér Sándor belügyminiszterrel közösen vásárolt és fenntartott horvátországi sziget az Adrián, valamint egy kb. 600 millió Ft. értékű jacht, ami francia lobogó alatt került nyilvántartásra…” Lopni törvényesen is lehet, anélkül, hogy bizonyítható bűncselekményről beszélhetnénk. Erre a Fidesz-kormány idején működő Országimázs Központ, Happy End Kft. és Ezüsthajó Kft. mesterhármasa szolgál ékes példával. ” Magyarországról az elmúlt 25év óta 242 milliárd dollárnyi magántőkét menekítettek ki a világ különböző adóparadicsomaiba. Most akkor ezt forintosítjuk, hogy a nagyságrend még jobban látszódjon: 48 ezer milliárd forintot!!! (200 forintos dollár árfolyamon) A Tax Justice Network adatai szerint Magyarország méretéhez és tőkeerejéhez képest példátlanul nagy veszteségeket szenvedett az elmúlt évtizedekben az offshore jelenség miatt. 242 milliárd dollár magántőke – a teljes magyar államadósság két és félszerese – került offshore számlára. Az összeg abszolút mértékben is hatalmas: ezzel a világranglista 12. helyét foglaljuk el. Európából senki nem előz meg bennünket, és a többi kontinensről is csak gazdasági világhatalmak és néhány olajország. El kell olvasni Ferenczi Krisztina könyvét, a:Szüret az Orbán vagyonok nyomában címűt, és akkor a kezdetektől láthatjuk dokumentálva az első Ft-okat.
Julismama2
2016. május 16. 06:49
Nem fog az ármány, nem fog az átok........ 2016.05.13. http://kozvelemenykutatok.hu/2016-aprilisi-kutatasi-eredmenyek-republikon-2/
Laibach
2016. május 15. 21:46
Egy kis érdekesség: "..Nagy az izgalom, hiszen a Metrovagonmas moszkvai üzemében a héten bemutatták a Budapestre szánt, felújított orosz metrószerelvények első darabját Ezeket fogjuk gyűrni a következő 20-30 évben!.." http://444.hu/2016/05/15/a-felujitott-3-as-metro-uraim-vettunk-valamit Vicc.
csuka
2016. május 15. 20:37
"Spéder Zoltán bankár-nagyvállalkozó és Index-tulajdonos" FIDESZ/DSZ-MSZP egy csapat. A mértéktelen lopás az erős kötelék köztük.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!