Orbán: Az alkotmány olyan, mint a nemzet személyi igazolványa

2015. április 24. 12:05

Párbeszéd és indentitás címmel tartottak konferenciát az Alaptörvény elfogadásának negyedik évfordulója alkalmából pénteken a parlamentben. Orbán Viktor azt mondta: a régi alkotmány értéksemleges szövegéhez képest a legfontosabb változás, hogy az Alaptörvény „alkotmányos identitásunkat is megjeleníti”.

2015. április 24. 12:05

Az új alkotmány elfogadásának negyedik évfordulója alkalmából tartott konferencián Orbán Viktor azt mondta: Magyarország Alaptörvényének megalkotása történelmi feladat, szükségszerűség volt.  A kormányfő szerint a régi alkotmány értéksemleges szövegéhez képest a legfontosabb változás, hogy az alaptörvény „alkotmányos identitásunkat is megjeleníti”.

Orbán Viktor a magyar alkotmányos identitás elemei közé sorolta a nyelv és a kultúra védelmét, a közösségelvűséget, a munkaalapú társadalom deklarálását és a történelmi dimenziót, azaz hogy az alaptörvény beemeli a magyar történelem sajátos jogi iratait is. Utóbbival kapcsolatban hangsúlyozta: amíg a magyar állam fennáll, mindig is létezni fog a történeti alkotmány, ezért is nevezik a négy éve elfogadott dokumentumot alaptörvénynek, amely „beépülhet a történeti alkotmány szövetébe és vívmányai közé”.

Kiemelte: mivel az alaptörvény a magyar nemzet történetének, politikai-kulturális életének folytonosságát szimbolizálja, ezért nem törekedhettek olyan szövegre, amely bármely európai demokratikus ország alkotmánya is lehetne. Emellett nem törekedhettek olyan szövegre sem - mivel követni kell az alkotmányban az ország sorsában bekövetkezett változásokat –, amely alapján bárki azt gondolhatná, hogy a magyarok előző nap léptek be Európa ajtaján – fejtette ki. „Az alkotmányt úgy tekintettük mint a nemzet személyi igazolványát”, így nem lehetett figyelmen kívül hagyni azt, amink van, földünket, nyelvünket, természeti és szellemi értékeinket – fogalmazott Orbán Viktor.

Az alaptörvény passzusai közül kiemelte a kereszténység nemzetmegtartó erejének deklarálását, valamint annak kimondását, hogy az 1944. március 19-én elveszített állami önrendelkezést csak 1990. május 2-án tudták helyreállítani. E felsorolásában megemlítette továbbá a nemzetiszocializmus és a kommunizmus bűneinek elévülhetetlenségét, a határokon kívül élő magyarok sorsáért viselt felelősséget és az ország eladósítása elleni szabályt.

A miniszterelnök beszédében kifejtette: az Európai Unió tagállamai közül a többi volt kommunista ország még az EU-ba belépés előtt megalkotta új alkotmányát, Magyarország azonban erre nem volt képes, így már uniós tagként kellett megalkotnia alaptörvényét. Mint fogalmazott, a hatályos európai jogrend nemcsak mért, hanem a magyar alaptörvény alapján meg is mérettetett, így „láthattuk az európai intézmények teljesítményét, kettős mércét, nyomásgyakorlást, ideológiai túlzásokat”.

Orbán Viktor összegzése szerint Magyarország alaptörvénye egységes értékrendszer és átgondolt koncepció alapján született meg, „építéséhez olyan elemeket is felhasználtak, amelyeket a korábbi építők elvetettek”, így például a történeti alkotmány vívmányait, de beemeltek olyan rendelkezéseket is, amelyek az Alkotmánybíróság korábbi gyakorlatából származnak. Szavai szerint „van mit megvédenünk, lesz mit megvédenünk az előttünk álló európai vitákban”.

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2016. február 17. 17:17
Történelemből elégtelen! "A kereszténység pedig terrorral, vérrel, erőszakkal hódította meg Magyarországot, rombolva a magyar kultúrát." Ezt a baromságot honnan szopta? Ugyanis a magyar ősvallás is monoteista volt, már a népvándorlás kori magyar sírokban is sokan kereszttel temetkeztek. A leghíresebb kalandozó vezér Szuárd (vagy Zoárd)szerzetesként végezte életét. (Koppány lázadása nem a kereszténység ellen, hanem a hatalom birtokáért folyt.Támogató viszont kevesen voltak bukásának ez az oka.)
gudmen
2015. december 22. 01:49
alkotmányt hetente tudtatok modositani..de a pénzügyi és számviteli szabályozás valahogy csak nem akart sikerülni quaestirviktor...viccparádék vagytok..lassan nagyobb bohocok mint a szocik..
3M..
2015. június 05. 19:13
Orbán Viktor 2010-ben azt ígérte, hogy helyreállítja a történelmi jogfolytonosságot. Ez a Szájer laptopján készült "alaptörvény", nem állított helyre semmit. Ez egy 4 éve írodott fecni. Szebb Jövőt!
Akitlosz
2015. április 29. 23:22
I. István semmiféle államot nem alapított. A magyar államot Árpád és a többi vezér alapították I. István előtt 105 évvel. A kereszténység pedig terrorral, vérrel, erőszakkal hódította meg Magyarországot, rombolva a magyar kultúrát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!