„Bedobtam a szovjet csapatok távozásának követelését” – MEFESZ-alapító a Mandinernek (VIDEÓ)

2022. október 23. 06:57

Az 1956-os forradalom tüzéhez a szikrát Szegeden pattintották: az ottani hallgatók a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségének (MEFESZ) alapításakor fogalmazták meg október közepén először a kommunista rendszer felszámolásának igényét. Aztán berobbant a láng. Interjúnk 1956-ról Kiss Tamás MEFESZ-alapítóval.

2022. október 23. 06:57
null
Maráczi Tamás
Maráczi Tamás

***

A szegedi egyetemen 1956 október közepén néhány bátor egyetemista kezdeményezésére váratlanul megalakult egy, az állampárttól független ifjúsági szervezet. A DISZ (Dolgozó Ifjúság Szövetsége) egy kicsit nem nézett oda, és megtörtént. Utána pedig már nem lehetett visszagyömöszölni a szellemet a palackba.

A MEFESZ követelései között ott szerepelt a kommunista rendszer meghaladása, a rezsim felelőseinek számonkérése és a szovjet csapatok  Magyarországról való távozása is – az meglepte a reformer Petőfi Kört is, második gyűlésükre pedig már a Magyar Rádió tudósítója is lement Szegedre, és hangfelvételen is megörökítette a diákok hangos rendszerkritikáját.

Követeléseik az egyik MEFESZ-alapító, Kiss Tamás révén a forradalom előestéjén beépültek a híres műegyetemi 16 pontba, mely az október 23-án kirobbant forradalom követelés-gyűjteménye lett. Utána pedig a Bem-szobornál elindult a híres eseménysor, a felszabadító, szabadságot ígérő tüntetéssel, a Rádió ostromával, a Kossuth téri sortűzzel, a kormányalakítással, a függetlenedés nagy reménységével, majd november 4-én a szovjet tankok mindent eldöntő bevonulásával.

Kiss Tamás a forradalom napjaiban előbb Budapesten, majd Szegeden nemzetőrként szolgált. 1957-ben tartóztatták le, egy évvel később első fokon nyolc év börtönbüntetést kapott, amit 1959-ben öt évre csökkentettek, 1963-ban szabadult. Munkásként dolgozott, levelező tagozaton fejezte be a jogi egyetemet, az őrhalmi TSZ jogásza lett. 1990 és 1994 között Balassagyarmat alpolgármestere volt, tagja a TIB-ben, az 56-os Magyarok Világszövetségének és a POFOSZ-nak.

--

Kiss Tamást balassagyarmati otthonában kérdeztük az 1956-os forradalomhoz vezető eseményekről, a szabadság napjairól és a kádári megtorlásról. (Az interjú tegező nexusa az interjúalany kérésére történt.)

fotó / videó: Földházi Árpád

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tjunior
2022. október 23. 08:51
Mármint a béketárgyalások ötletét? A kolostormalac megmondta, hogy 56ban csak tárgyalni akartunk.egközelebb jobban oda kell figyelni mit akar a fidesz kihozni éppen 56ból!
Bokros Birka
2022. október 23. 08:39
Azért csak hozzá kellene írni a szovjet vörös hadsereg ukrán tagozatának távozását követelte. Milyen nagy a szolidaritás amikor a volt ukrán megszállókat védi az EU! Hruscsov ukrán elvtárs meg forog a sírjában!
Fideszkutya
2022. október 23. 08:06
Ma már sorosista, liberális, nyugati aktivista lenne az úr a fideszes kommunisták szemében.
barnabibambi
2022. október 23. 07:59
Nem értem hogy 56 minden évfordulóján sorra rendre meghamisítják a történelmünket. 56 a magyar komcsik acsarkodása miat lett véres.A zsidó komcsik vérengzéseket rendeztek és minden nekik ellent mondót nácinak minősítettek ,ezeket ez embereket eltüntették ,azaz kinyírták ,börtönbe zárták.Így a komcsik hiszékeny emberek szenvedéseit kihasználva kirobbantották az 56-os forradalmat ami mondhatni nem is volt forradalom mert a széles tömegek és a hadsereg nem támogatta egyik oldalt sem.Kétség kívül a nyugat keze is benne volt mert propagandával ,később pénzel és fegyverek küldésével fokozták a mészárlást.Az után jó szokásuk szerint elárulták a védenceiket.Ez volt röviden 56 .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!