Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Devizakölcsön az érvek mentén

2014. január 12. 11:21

Bár a döntés tartalmaz a bankok számára kedvező megállapításokat, összességében „kompromisszumos” döntésnek értékelhetjük.

2014. január 12. 11:21
Jobbágyi Gábor
Magyar Hírlap

Nincs igaza – véleményem szerint – a Kúriának abban sem, hogy az árfolyamváltozás kockázatát az adósoknak kell viselniük. Miért? Egy szerződéssel – mivel a felek egyenjogúak – mindkét fél visel kockázatot. Jelenleg a »devizaadósok« ötvenhárom százaléka nem törleszti tartozását, és százötvenezer adóst fenyeget a kilakoltatás. Mit kezdenek a bankok ennyi üres ingatlannal, amelyre nincs kereslet? Ma már a bankok is – korábbi horribilis nyereségük után – nagyjából jelenlegi vesztesei a hitelcsapdának. Vagyis a bankoknak is kell kockázatot vállalniuk már a kezdetektől fogva. Hozzátesszük, hogy a hatályos Ptk. magyarázata is kimondja, nem lehet csak az adóst terhelni a kockázattal, az értékállandósági kikötés értelmezésénél. Egyébként sem indokolható a pénz értékcsökkenéséből eredő – nemegyszer igen nagy – hátrányoknak a pénztartozás kötelezettjére való terhelése. (...)

A Kúria szerint a szerződések érvényben tartására kell törekedniük a bíróságoknak az esetleges érvénytelenségi ok kiküszöbölésével.

A megkötésre visszamenőleges érvénytelenség megállapításával ugyanis az adósoknak egy összegben kellene megtéríteni hátralékos tőketartozásukat, erre pedig nyilván nem lennének képesek. A bíróságoknak így lehetőségük van az esetleges érvénytelenségi ok kiküszöbölésére a szerződések módosításával. Ha ezt a felek nem oldják meg, erre a bíróságoknak is lehetőségük van. Tévedés, megtévesztés esetén a tőketartozással szembeni kifogással érvényesítheti igényét az adós. (Tudomásom szerint – érdekes módon – ezt eddig egyetlen adós sem kérte a bíróságoktól.) Így a Kúria – véleményem szerint – nem köti meg a bíróságokat az egyes szerződési jogviták elbírálásában, vagyis nem zárta le a kérdést. Ezt azért sem tette, mert érzékelte, hogy mint tárgya, mint tartalma szerint sokféle szerződés létezik, amelyek megítélése egyedi elbírálást igényel. Így a Kúria döntését egyféle iránymutatásnak értékelhetjük a jövőre nézve, ezért nem zárja le – mert nem is tudja lezárni a nagyon összetett problémakört.

Az indokolás ismeretében nem mondhatjuk azt a kezdetben elterjedt véleményt, hogy a »Kúria a bankok oldalára állt«. Bár a döntés tartalmaz a bankok számára kedvező megállapításokat, összességében »kompromisszumos« döntésnek értékelhetjük. Így vannak a döntésben az adósok részére kedvező elemek is. Ha feltételezhetjük, hogy a kölcsön felvételénél nem volt alapos és megfelelő a tájékoztatás – vagyis tévedésbe ejtették, megtévesztették az adósokat – az adósok felelőssége akkor is megállapítható. El kellett volna, és el lehetett volna gondolkodni azon, hogy a kölcsön felvételénél meglévő rendkívül kedvező feltétek hogyan alakulhatnak tíz-húsz éves futamidő alatt.” 

Mandiner éves előfizetés féléves áron!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fogd a pénzt és kuss
2014. január 16. 17:23
tanulni kellett vóóóóna ....
jött a csősz és mindenkit hazazavart
2014. január 16. 17:22
csak annyi kiegészítést, hogy egy ostoba túlmozgásos nyalonc.
oskar
2014. január 16. 17:19
„Nincs igaza – véleményem szerint – a Kúriának abban sem, hogy az árfolyamváltozás kockázatát az adósoknak kell viselniük. Miért? Egy szerződéssel – mivel a felek egyenjogúak – mindkét fél visel kockázatot." Ezt az egyet vállalta az adós. Viszont azt a kockázatot, hogy a jelzálognak felajánlott ingatlan fedezi nemfizetés esetén a hitel összegét, azt a banknak kell vállalni. Az utólagos egyoldalú szerződésmódosítást meg egyértelműen meg kell tiltani ebben az országban!!!!!
Zokni
2014. január 13. 10:44
Azért tisztázzunk egy-két pontatlanságot, illetve legalább a következtetéseket ne vonjuk le olyan magabiztosan. Ugye a CHF-ben nyilvántartott ("átváltott") gyakorlatra azért volt szükség, mert a Bank elvben - és a gyakorlatban is - CHF ügyletekkel finanszírozta a deviza-üzletet, ahol szintén volt devizaarányos bankktg. Ez utóbbin, persze lehet vitatkozni, de az biztos, hogy a pénzintézeti ktg. ott is felmerül, amit aztán az árfolyamkülönbözetekből fizetnek. Váltogatásra (és az árfolyam variálásra) alighanem szükség van tehát. Hogy ennek árfolyamrése lehetett volna méltányosabb is, azt nem tudom, nyilván ezt a verseny határozta meg, mert egy ilyen "gesztusra" a nagy hiteligényben nem reagált volna eléggé pozitív módon a piac... Azt nem értem, hogy melyik bank és milyen alapon változtathatott egyoldalúan menet közben a CHF-es törlesztés összegén... A hivatkozott cikk hamisít. Nem t'om, ki mondta, hogy 2008-ban a Fidesz volt hatalmon, de vsz. senki. Kétségtelen, hogy a Ft romlás a 2008-as válsággal kezdődött. És ezen az Mszp kormányzat nem sokat segíthetett volna, de amit meg lehetett tenni, azt megtették, az IMF kölcsön felvételével. Viszont a táblázatból éppen az LÁTSZIK, hogy a Fidesz a hatalomátvételkor "megszokott" politikai marketing lehetőséget ki akarta használni a csontvázozással. Csak elmulasztották eléggé érvényesíteni a kormányzásukon belül a pénzügyi-gazdasági szempontot, (ez ma is nagy problémájuk, hiszen a legszakavatottabb pénzügyérük: Orbán... miért pont AZT ne tudná?) ezért simán leültették (Kósa közép-európa legokosabb diplomanélkülije...), a várakozásokkal teli piacelvárást, mely szépen megmutatkozott a Ft TOVÁBBI romlásában. Ha lehet, akkor a Fidesz próbálkozásait NE a Fidesznek köszönje, hanem a honfitársainak, akik finanszírozzuk a dolgot! Azt viszont köszönje a Fidesznek, hogy kimentette azokat, akik a kedvező árfolyamon alapuló kis kamatozású kölcsönöket - ingatlanbefektetéshez vették fel, és most szépen végtörlesztettek is, mert hát volt pénzük... - egyébként SZINTÉN a közösség számlájára. Azt is köszönje meg NEKÜNK, hogy az Orbán által felbuzdított Fidesz önkormányzatok tartozását szintén átvállalTUK, választott Fidesz-kormányunk révén. Az külön hazugság, és szégyellje magát, hogy Fidesz szavazók - devizahitelesek, és Mszp- szavazók - "örökölt-kapott belvárosi lakásosok" kettősségre bontja a tömeget, és a politikai beállítottságot. Nem részletezem, miért, mert nyilvánvaló.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!