Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Átlátszó Oktatás: Nagyon könnyű csalni a felsőoktatási szociális támogatásokkal

2015. augusztus 03. 18:01

Az Átlátszó Oktatás szerint könnyen tudnak manipulálni – és manipulálnak is – az egyetemisták a rendszeres szociális ösztöndíjakkal és támogatásokkal. Mint írják, egyes jó anyagi hátterű hallgatók a nagyszülőhöz jelentkeznek be, hogy így váljanak jogosulttá a juttatásra, miközben a valóban rászorulók esélyei csökkennek.

2015. augusztus 03. 18:01

Noha a vonatkozó 51/2007. (III. 26.) kormányrendelet nagyban a felsőoktatási intézményekre bízza a hallgatóknak nyújtandó szociális juttatások kiosztásának rendszerét, és ennek következtében lényeges különbségek vannak az egyes egyetemek és főiskolák ezzel kapcsolatos eljárásában, szinte mindenhol meghatározó e tekintetben a háztartásban egy főre jutó jövedelem és a lakóhely intézménytől való távolsága – írja az Átlátszó Oktatás blog, amely rávilágít: ezen adatokat könnyen manipulálhatják a diákok, mi több, sokan meg is teszik. 

A blog egy egyetemistát szólaltatott meg, aki egyébként egyedül élő nagyszülőjéhez jelentkezett be, hogy így meglehetősen alacsony egy főre eső jövedelmet tudjon igazolni a papíron állandó lakhelyül szolgáló háztartásában. A támogatás kiosztása pontrendszerben történik, ahol az útiköltségek is a latba esnek, ám van, ahol ezt elegendő félévente egy vonatjeggyel igazolni – hívja fel a figyelmet a cikk. 

Egyes intézményekben az is csalásra ad lehetőséget, ha a hallgató önellátónak vallja magát, azaz hoz egy közjegyző által hitelesített nyilatkozatot a szüleitől, miszerint tőlük nem kap apanázst. Bár néhol elvárják, hogy ilyen esetben a hallgató igazolja, a szociális támogatás elnyerése előtt mégis miből él, a csalók ilyenkor egy nevetséges összegű diákmunka-jövedelmet adnak meg, ugyancsak sikerrel kijátszva a rendszert.

A rendszer további gyenge pontját jelenti, hogy a hallgatói önkormányzatnak döntési jogköre van a kiosztásnál, mellyel könnyű visszaélni. Továbbá egyesek az okirat-hamisítás bűncselekményének elkövetésétől sem rettennek vissza – különösen online pályázati felületet használva, ahol szkennelt okiratokat kell feltölteni.

Az Átlátszó Oktatás szerint az illetékesek egyfelől nem könnyen tudnak, másfelől nem is igazán akarnak javítani a több ponton kijátszható szabályokon. Az ügyben megkeresett hallgatói önkormányzatoktól jellemzően nem kaptak választ kérdéseikre.

 

Mandiner éves előfizetés féléves áron!

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Apáczai
2015. augusztus 09. 22:03
A gerinctelenségből, családból és erkölcsnélküliségből sportot űz a HÖk már évtizedek óta. Ezek a trükközések és jogsértések általánosan köztudottak voltak, csak a HÖK folyamatosan zsarolja a felsőoktatás vezető testületeit. Nem egy rászoruló hallgató miattuk volt kénytelen félbeszakítani tanulmányait, miközben a szociálisan támogatottak a 3 éves alapképzést 6-8 év alatt végzik el, és közben HÖK tisztségeket betöltve többet tesznek zsebre, mint a tanáraik.
Akitlosz
2015. augusztus 09. 22:03
"Mint írják, egyes jó anyagi hátterű hallgatók a nagyszülőhöz jelentkeznek be," Na és? Oda jelentkeznek be, ahova csak akarnak. Talán inkább a rendszerben van a hiba.
Xenon
2015. augusztus 09. 22:03
Ha nem csalnak, akkor sincs igazságos pontrendszer, az a tapasztalatom. A köztársasági ösztöndíjnál pl. azonos témakörben konferencia részvétel (TDK, OTDK, egyéb) pontjai feleződnek, míg a tanulmányi versenyeknél nem. Így fordulhat elő, hogy valaki a konferencia részvételeinek, díjainak egy részét a kukába dobhatja a felezősdi miatt, más pedig teljes pontszámot kap olyan helyi tanulmányi verseny helyezéséért, ahol a 200 fős évfolyamból 5-en indultak, és mindenki helyezett lett... Nyilván egy kategória. De mondhatnám a szoctámot is, amiből fillérre ugyanannyit kap két evfolyamtársam is - az egyikük egy négygyerekes, elég szerény körülmények között élő családból származó személy, a másik pedig minden nyáron önállóan és saját pénzből végzi másik kontinensen az egy hónapos gyakorlatát. Ilyen a rendszer, nem kell csalni sem. Használják.
tango47
2015. augusztus 04. 13:28
Miért lenne kivétel az ösztöndíj-rendszer? Világunk ma (sajnálatosan) így szocializál.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!