Kilenc országgal vitázik nálunk többet Brüsszel

2016. július 18. 15:27

A tavalyi évben némileg nőtt az uniós jog megsértése miatt indított kötelezettségszegési eljárások száma a 2014-es adatokhoz képest. Az Európai Unió tagállamai között Magyarország a középmezőnyben található a folyamatban lévő ügyek számát tekintve.

2016. július 18. 15:27

Az Európai Bizottság jelentése szerint 2015. december 31-én összesen 1368, egy évvel korábban pedig 1347 eljárás volt folyamatban a huszonnyolc tagállammal szemben. A legtöbb ilyen a környezetvédelem területén indult, ezt a közlekedés, a pénzügyek, a belső piac, valamint a migrációs és belügyi kérdések területe követte. Ezek adják az összes kötelezettségszegési eljárás több mint kétharmadát. Tavaly 742 új eljárást indított a bizottság, mert megítélése szerint valamilyen tagállami szabályozás nem állt összhangban az uniós joggal. Ezek közül 543 ügyben amiatt indított eljárást az uniós végrehajtó testület, mert egy tagállam késedelmesen, a határidőt elmulasztva ültetett át a saját jogrendjébe valamilyen közösségi irányelvet.

Magyarország ellen jelenleg 38 kötelezettségszegési eljárás van folyamatban, amivel sorrendben a 10. az uniós tagországok között.

Egy évvel korábban még 44 eljárás folyt Magyarország ellen. Magyarország ellen tavaly 27 új eljárás indult, 17 esetben késedelmes átültetés miatt. A legtöbb, az uniós jog be nem tartása miatti eljárás Olaszország ellen folyik, ahol a bizottság 89 ponton észlelte az uniós jog megsértését. Németország ellen 88, Spanyolország ellen pedig 83 kötelezettségszegési eljárást tartottak nyilván tavaly december 31-én. A legkevesebb, 21 eljárás a 2013-ban csatlakozott Horvátország ellen volt nyitva 2015 év végén. Zágrábot Dánia és Málta követte: az előbbi 23, ez utóbbi pedig 24 esetben sérti a brüsszeli testület szerint az uniós előírásokat.

Az elmúlt években jelentősen csökkent a formális kötelezettségszegési eljárások száma. 2010-ben még 2100 ilyen volt folyamatban. Az esetek számának csökkenése jórészt annak tudható be, hogy Brüsszel a nem megfelelő jogalkalmazások ügyét a kötelezettségszegési eljárás megindítása előtt a tagállamokkal folytatott párbeszéd, úgynevezett pilot-eljárás keretében igyekszik rendezni. Az Európai Bizottság 1984 óta minden évben számot ad arról, hogy az előző év folyamán a tagállamok mennyire tartották be az uniós jogot.

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2017. április 05. 11:07
A többi országnak nincs olyan rohadt, aljas, patkány ellenzéke, mint nekünk akik óránként feljelentenek minket.
avmanster
2017. február 22. 17:41
másik következmény: ha a "folyamatos konfliktusok miatt" kilép Magyarország az EU-ból, akkor előttünk még 9 EU tagállam fog kilépni. ez pedig de facto a EU végét jelenti.
avmanster
2017. február 22. 17:41
levontan Németországot és hozzáadtam Nagy Britanniát, aki más okból de kilép az EU-ból.
balint60
2016. december 05. 17:16
A kötelezettségsértési eljárások SZÁMA egy érdekes mutató. Nem mindegy azonban, hogy milyen SÚLYÚ kérdés az eljárás kiváltó ok. A "darabszám" önmagában nem mond semmit.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!