Tényleges életfogytiglan: jogegységi eljárás indul a Kúrián

2015. június 24. 12:51

Jogegységi eljárás lefolytatását kezdeményezte a Kúria Büntető Kollégiumának vezetője a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztéssel kapcsolatos strasbourgi ítélet miatt. Az Európai Emberi Jogi Bíróság döntése nyomán úgy módosították a magyar szabályozást, hogy negyven év után kötelező a kegyelmi eljárást lefolytatni, de a feltételes szabadságra bocsátás így is csak lehetőség.

2015. június 24. 12:51
A Kúria büntető kollégiumának vezetője jogegységi eljárás lefolytatását indítványozta egy tényleges életfogytiglannal kapcsolatos döntés miatt. A Kúria büntető kollégiumának vezetője az egységes ítélkezési gyakorlat biztosításáért jogegységi eljárás lefolytatását indítványozta a Kúria felülvizsgálati eljárásban hozott, a tényleges életfogytiglani büntetés alkalmazását érintő döntése következtében felmerült elvi kérdésben – áll a Kúria honlapján szerdán közzétett közleményben.
 
Június 11-én a Kúria öttagú tanácsa mellőzte a tényleges életfogytiglanra vonatkozó rendelkezést Magyar László ügyében a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi döntése miatt. Elrendelte ugyanakkor azt, hogy a férfi feltételes szabadságra bocsátása leghamarabb 40 év múlva vizsgálható. Magyar Lászlót évekkel ezelőtt jogerősen tényleges életfogytiglanra ítélték idős emberek sérelmére elkövetett súlyos, erőszakos, élet elleni cselekmények miatt. Jogi képviselői a strasbourgi bírósághoz fordultak. Tavaly októberben aztán a testület kimondta: az európai emberi jogi egyezménynek a kínzást, embertelen, megalázó bánásmódot tiltó rendelkezésébe ütközik az olyan életfogytiglani büntetés, amely esetében az elítélt nem tudhatja, mikor kerülhet sor büntetése felülvizsgálatára és ehhez milyen feltételeknek kell megfelelnie.
 
A tényleges életfogytiglan magyar szabályozása ez év januárjától egy strasbourgi döntés miatt akként módosult, hogy 40 év elteltével, majd pedig kétévente rendszeresen van lehetőség felülvizsgálatra, indokolt esetben feltételes szabadságra bocsátásra úgy, hogy először a Kúria erre kijelölt tanácsa alkot véleményt, amelyet megküld az igazságügyi miniszternek, aki továbbítja a köztársasági elnöknek. Az államfő már nincs kötve a Kúria javaslatához, hanem szabadon és indoklás nélkül dönt.
 
A Kúria a Magyar Lászlóval kapcsolatos két héttel ezelőtti felülvizsgálati döntés szóbeli indoklásában kiemelte, hogy csak annyiban nyúlhatott a magyar bíróság korábbi jogerős ítéletéhez, amennyiben az a strasbourgi döntésben megállapított egyezménysértés kiküszöböléséhez feltétlenül szükséges. Az emberi jogi bíróság pedig a közelmúltban egy másik magyar ügyben kimondta, hogy a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjának 40 évben történő meghatározása nem egyezménysértő. Ugyanakkor a Kúria a tényleges életfogytiglannal kapcsolatos új szabályozásról kifejtette: a strasbourgi gyakorlatban rögzített átláthatóság, kiszámíthatóság elvének nem felel meg, hogy sem az államfő, sem a határozatát ellenjegyző igazságügyi miniszter nem köteles indokolni a döntést.
 
Június 18-án a Kúria döntését vállalhatatlannak, elfogadhatatlannak minősítette Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. A kormánypárti politikus szerint a Kúria döntése meghaladja a strasbourgi bíróság ítéletét, szembemegy a magyar büntető törvénykönyvvel, lehetővé teszi egy társadalomra veszélyes bűnöző szabadulását, és megnyitja az utat minden súlyos, életellenes bűncselekmény elkövetője előtt. Lázár János akkor jelezte azt is: Orbán Viktor miniszterelnök felkérte Trócsányi László igazságügyi minisztert, kezdjen egyeztetést a Kúriával és mérlegelje, hogy a kormány miként tud az Alkotmánybírósághoz fordulni.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Brigadéros
2015. június 24. 21:07
Egyetértek, hogy, legyenek kötelesek indokolni...és javaslom indoklásnak, hogy: "Csak". Árulja el valami nagyokos jogvédő, hogy mondjuk 40 év után hogyan tudja egy bíró megmondani valakiről, hogy nem veszélyes a társadalomra és kiengedhető?! Pl. ha egy erőszakos közösülő gyilkos ott bent a férfi börtönben a 40 év alatt egy nőt sem erőszakolt meg, akkor a bíró levonja a következtetést, hogy OK, mehet ki a nők közé????!
Gombóc XVI. Artúr
2015. június 24. 18:57
Magyarázza már el valaki Lézer Janinak, hogy ez mit jelent: "negyven év után kötelező a kegyelmi eljárást lefolytatni, de a feltételes szabadságra bocsátás így is csak lehetőség." Mert ez nagyon nem ezt jelenti: "lehetővé teszi egy társadalomra veszélyes bűnöző szabadulását". Félelmetes, hogy egy ilyen fontos elvtárs ennyire diszlexiás. Avagy ő is hajt a Rosszabikos szavazókra, mint a főnök?
Akitlosz
2015. június 24. 18:52
"lehetővé teszi egy társadalomra veszélyes bűnöző szabadulását" Hiszen le sincsen csukva ez a Lázár!
Akitlosz
2015. június 24. 17:17
A szabályozás majdnem jó, csak sok az a 40 év, amikor úgy is indoklás nélkül el lehet utasítani a feltételes szabadlábra helyezést. Ezt előbb is megtehetnék 25 év után is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!