Így rendezik a Quaestor-károsultak helyzetét

2015. április 14. 13:35

Elfogadta az Országgyűlés kedden a Quaestor-károsultak kárrendezését biztosító követeléskezelő alap létrehozásáról szóló törvényt. Az új alap a Befektetővédelmi Alap (Beva) kártalanításával együtt 30 millió forintig kárpótolja az ügyfeleket. A 30 millió forintot meg nem haladó összegű követeléseket tőkeértéken, a kötvényeket pedig névértéken kell figyelembe venni.

2015. április 14. 13:35

Elfogadta az Országgyűlés kedden a Quaestor-károsultak kárrendezését biztosító követeléskezelő alap létrehozásáról szóló törvényt, amelynek értelmében az ügyfeleknek május 6. és június 5. között kell kérelmezniük a kártalanítást.

A Fidesz múlt pénteken beterjesztett indítványára – amelyet házszabálytól eltéréssel tárgyalt a Ház – 185 képviselő szavazott igennel, 5-en nemmel. Utóbbiak független képviselők voltak, Fodor Gábor, Kész Zoltán, Kónya Péter, Szabó Szabolcs és Szelényi Zsuzsanna.

A törvény hatálya a Quaestor Financial Hrurira által kibocsátott, a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt. vagy annak kapcsolt vállalkozása által értékesített kötvények ügyleteire terjed ki. A jogszabály kimondja a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapjának létrejöttét, amely – a Befektetővédelmi Alap (Beva) kártalanításával együtt - 30 millió forintig kárpótolja az ügyfeleket. Az indoklás szerint ez feltételezhetően lényegesen nagyobb arány, mint amihez az ügyfelek egyedi perben, illetve a felszámolási eljárásban reálisan juthatnának.

Az egyik előterjesztő, Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője korábban azt mondta, hogy mindössze 73 olyan ügyfél van, aki 30 millió forint feletti összegben fektetett be a Quaestorba, ők mérlegelhetnek: maradnak a polgári úton történő igényérvényesítésnél, vagy pedig elfogadják a 30 millió forintot, és lemondanak a követelésük többi részéről.

A törvény rendelkezése szerint a 30 millió forintot meg nem haladó összegű követeléseket tőkeértéken, a kötvényeket pedig névértéken kell figyelembe venni. Az alap forrásait kötvénykibocsátással és hitelfelvétellel biztosítja. Kötvényt legfeljebb 10 éves futamidőre bocsáthat ki, kölcsönt pedig hitelintézettől vehet fel legfeljebb 10 éves vagy a Magyar Nemzeti Banktól (MNB) maximum 3 hónapos futamidőre. A kötvénykibocsátásra és az MNB-hitelre állami kezességvállalás vonatkozik. Az alap a likviditásának biztosítása érdekében - hiteltörlesztésre, saját forrásainak kiegészítéséhez – a Beva tagjaitól visszafizetési kötelezettséggel előleget igényelhet. Ezen előleg megfizetésére a Beva-tagok a tavaly a Beva felé fennálló éves díjfizetési kötelezettségük arányában lesznek kötelesek.

Rogán Antal a javaslat beterjesztésekor arról beszélt, hogy a Beva kártalanítását kiegészítő befektetési vállalkozások ezért cserébe megkapnák a Quaestor felszámolásából keletkező vagyont. A törvény arról is rendelkezik, hogy a kártalanítási alap záró beszámolója után az alapba előleget befizetők által megelőlegezett, de az éves visszafizetésekből meg nem térült követeléseinek adóból történő levonásáról külön törvény szól majd. A kártalanítási alap irányítását a Beva igazgatósága végzi, pénzeszközeit pedig az MNB-nél vezetett számlán kezeli.

A károsultaknak május 6. és június 5. között egy űrlapon kell kérelmezniük a kárrendezést, igazolva a követelésük összegét. A kérelmek a kijelölt kormányablakoknál és postán - tértivevényes levélben – is benyújthatók lesznek. Az alap a kérelmet a kézhezvételtől számított 30 napon belül megvizsgálja, e határidő azonban meghosszabbítható. Ha a kérelem megfelel a kárrendezés követelményeinek, az alap tájékoztatást ad erről a jogosultnak, és e tájékoztatást követő 30 napon belül fizet. A törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Barbar
2015. április 15. 06:36
Mikor fogják végre rendezni a Magyar-Olasz Bank 1945-ben (a magyar állam mindenkori garanciát vállalt) és mai napig élő érvényes betétek kifizetését? Miért mondják, hogy a bent lévő bankbetét összege érvénytelen?
lynx
2015. április 14. 20:57
32 ezer ügyfél megpuszilhatja Rogán meg Orbán lábnyomát. Ha rajtam múlt volna, hagytam volna, hogy polgári peres eljárással érvényesítsék elvárt hozamos igényüket, a büntető eljárás és a felszámolás után. Soron kívül törvényt hoztak, hogy kihúzzák a sok szerencsétlent a lekvárból, amibe kapzsiságuk vitte őket.(Mondjuk ki, az ellenzék is megszavazta a pár liberrált kivételével)
Viz Elek
2015. április 14. 15:03
Ha lehetőségem lenne/ mondjuk miniszter vagy polgármester lennék/ én is így csinálnám.A minisztériumok pénzén tőzsdéznék, a hasznot lefölözném,ha meg bukóra áll a brókerem cége hatalmi szóval visszafizetettném a pénzt.A haverok érdekében meg törvényt hozatnék,hogy állami pénzből kárpótolják őket./A buta paraszt adófizetők majd kifizetik a bulit.Úgyis annyit érnek csak amennyiük van.Az ellenzéki pártok meg persze hogy támogatták a kárpótlást hiszen ők is érintettek lehetnek./ Ügyes, nagyon ügyes!
tapsihapsi
2015. április 14. 14:30
állami felügyelet alatt működő piramisjátékot folytattak, a pénzt lenyúlták (gondolom fideszes zsebekbe ment bőven) és most az emberek faszát verik a csalánba... A KURVA ANYÁTOK!!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!